İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Arsa payı nasıl hesaplanır?

Arsa payı nasıl hesaplanır?

Arsa payı nedir?

Bir arsa üzerinde ortak mülkiyet hakkının bağımsız bölümlere tahsis edilen kısımlarıdır.

Arsa payı nasıl hesaplanır?

Hak sahiplerine, arsa üzerindeki bağımsız bölümlerin rayiç değerleri oranında pay verilmektedir. Eğer tapudaki hisse miktarı biliniyorsa, hissenin arsanın toplam yüzölçümü ile çarpılmasıyla ilgili paya düşen alanın büyüklüğü metrekare cinsinden hesaplanabilir. Örneğin 1000 metrakare bir arsa üzerinde 16/100 hissesi olan bir bağımsız bölüme düşen arsa büyüklüğü 1000 m2 x 16 / 100 = 160 m2 olarak hesaplanacaktır.

Arsa payına düşen aidat nasıl hesaplanır?

Arsa üzerindeki yapı için harcanan giderler, her bağımsız bölüme hisse oranında dağıtılabilir. Örneğin 1.000 TL toplam gideri olan bir yapıda 16/100 hisseye sahip olan bağımsız bölüme düşen aidat 1.000 TL x 16 / 100 = 160 TL olacaktır.

Rayiç değerler üzerinden arsa payı nasıl hesaplanır?

Arsa üzerinde bulunan her bağımsız bölümün rayiç değerleri toplanarak yapının toplam rayiç değeri elde edilir. Daha sonra her bağımsız bölümün rayiç değerinin yapının toplam değeri ile oranlanmasıyla arsa payı hesaplanmış olur.

Kat irtifakı nedir?

İnşaatı henüz bitmemiş olan bağımsız bölüme düşen arsa tapusu demektir. Kredi kullanarak gayrimenkul satın almayı düşünüyorsanız kat irtifakının muhakkak olması gerekmektedir. Bankalar kat irtifakı olmayan eve kredi vermemektedir.

Kat mülkiyeti nedir?

İnşaatı tamamlanmış bir yapının başlı başına kullanılmaya elverişli olan bölümleri üzerinde, o gayrimenkulün maliki veya ortak malikleri tarafından, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurabilmelerini ifade eder. Yapının inşaatı tamamlandıktan sonra kat mülkiyetine geçilmesi zorunludur.Kategoriler
02128738934

depo-city.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ