İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Kooparatif Tapu Devri ve Şatışı

Kooparatif Tapu Devri ve Şatışı

Kooperatiflerde Tapu Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kooperatifler tapu işlemlerinde de tapu kanununda yer alan maddeler geçerli olarak kabul edilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için ilk olarak yetki verilmiştir belgesinin alınması gerekir. Bu belge kooperatif merkezinin ya da şubesinin bulunduğu yerde hizmet veren ticaret sicil müdürlüğünden alınmaktadır. Bu belge alındıktan sonra buna ek olarak ilgili gayrimenkul üzerinde tasarruf yapılmasına yetki verildiğini gösteren belge ile birlikte işlem yapacak olan kişinin buna yetkisinin olduğu gösterilmelidir.

Yetkilendirilen Kişi Kooperatifi Teslim Ediyor

Yukarıda yazılı olan işlemler 2. madde içerisinde yer almakta olup aslında ilgili hükümler ticari kurumlar için yer almaktadır. Ancak kooperatifler içinde tüm bunlar geçerli olarak kabul edilir. Bu hükümleri uygulayacak olan kooperatif temsilcisi gerçek kişi olabileceği gibi tüzel kişiliğe sahip olması da bir engel teşkil etmemektedir. Tüm bu işlemleri yapmak için görevlendirilen kişi aynı zamanda resmi anlamda kooperatifi de yasal olarak temsil etme hakkına sahip oluyor ve kooperatif hakkında karar verme, resmi işlemleri gerçekleştirme hakkını da kazanıyor.

Kooperatif Tapu İşlemlerinde Süreç Nasıl İşler?

Kooperatiflere ait olan tapu işlemlerinde süreç ilk olarak gayrimenkul alım ve satımı aşaması ile işlemlere başlanmaktadır. Ardından gayrimenkul satış vaadi, ferdi mülkiyete geçiş (tahsis), kat irtifakı ve kat mülkiyeti, ipotek, diğer işlemler (şufa, iştira, vefa, ifraz, tevhit, cins değişikliği, yola terk, kat karşılığı inşaat, düzeltme gibi) işlemler yapılarak süreç tamamlanıyor.Kategoriler
02128738934

depo-city.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ