İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Yararlı Bilgiler

Tapu Nedir ?

Bir hukuki işlem kavramı olan tapu tanım itibariyle, bir taşınmaza (arazi), taşınmazın bir bölümüne veya taşınmazın üzerindeki herhangi bir yapıya kimin sahip olduğunu gösteren, Tapu Sicil Müdürlüğü’nce tapu memuru tarafından verilmiş ve bir usulsüzlük belirlenmediği sürece de hukuk düzeni karşısında geçerli sayılan yazılı ve resmi bir belgedir.


Resmi bir belge olması sebebiyle sadece belirlenen devlet dairelerinde ve belirlenen tapu memurları tarafından verilebilir. Aksi bir durumda, örneğin noter huzurunda tapuya kayıt işleminin yapılması, hukuk karşısında geçerli sayılmaz ve resmiliğini yitirir. Bir taşınmaz satın alarak mülkiyet sahibi olmak isteyenlerin gelecekte mağdur olmamaları için tapu çeşitlerini iyice araştırmaları ve gerekli hukuki işlemleri yapmaları önerilir.


Üç çeşidi bulunan tapular şu şekilde sıralanabilir:

– Hisseli tapu

– Kat irtifaklı tapu

– Müstakil tapu


HİSSELİ TAPU:


Taşınmaz mal üzerinde hak sahibi olan kişilerin isimlerinin ve sayılarının yer aldığı tapuya verilen isimdir. Bir taşınmaz mal tek kişiye ait olabildiği gibi birden fazla kişiye de ait olabilir.


KAT İTTİFAKI TAPU:


Kat irtifakı, binanın bodrum katının yapılmasının ardından daire sahiplerinin arsa üzerine gerçekleştirilecek olan konutlardaki paylarını gösteren bir tapu şeklidir. Kat irtifaklı tapunun alınma sebebi daire sahiplerinin kağıt üzerinde yapmış oldukları anlaşmanın resmi olarak belgelenmesi ihtiyacıdır.MÜSTAKİL TAPU:


Müstakil tapu, tek bir kişinin bir gayrimenkul üzerindeki sahiplik durumunu gösteriyor. Bir başka deyişle müstakil tapu nedir sorusunu cevaplarsak;müstakil tapu, kadastral sınırların belli olduğu bir arsa veya taşınmaz üzerinde, tek bir kişiye ait tapubulunması durumudur.  • Yatırım yapma, satın alma, satma ya da kiralama gibi konularda size yardımcı olarak doğru kararı vermenizi sağlıyoruz.
DEPOCITY GYO
hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ